Varianter: Hyldeblomst, Solbær, Jordbær/Hyldeblomst og Tranebær
July 1, 2020
Orkla Foods Danmark hjemkalder ovennævnte produkter, da der er konstateret fejl på kapslen, hvilket medfører risiko for skimmelvækst i de enkelte flasker og kan påvirke smag og udseende. På grund af skimmelvæksten er indholdet ikke egnet til at drikke.
Forbrugere, som har en flaske med nedennævnte bedst før-dato og batchnummer stående, bør derfor destruere den eller returnere den til butikken, hvor den er købt.
Orkla Foods Danmark beklager fejlen og den ulejlighed, det medfører. Vi har tilbageholdt alle de berørte produkter, der fortsat er på vores lagre, og samtidig indskærpet allerede igangsatte korrigerende handlinger ift. produktionen for at forebygge lignende situationer fremover.
De berørte produkter er solgt til supermarkeder i hele landet og kunder (butikker), der har modtaget produkter med nedennævnte produktionsoplysninger, er blevet informeret.
Vi skal for god ordens skyld understrege, at vores øvrige produkter ikke er berørt af kvalitetsfejlen.
Hjemkaldelsen vedrører følgende produkter:
Produktbeskrivelse | Den Gamle Fabrik økologisk Hyldeblomst drik 0,5L | |
Varemærke | Bedst før | Batchnummer/L-kode |
Den Gamle Fabrik | 23.10.2021 | 0114 |
Produktbeskrivelse | Den Gamle Fabrik økologisk Solbær drik 0,5L | |
Varemærke | Bedst før | Batchnummer/L-kode |
Den Gamle Fabrik | 02.10.2021 | 0093 |
Den Gamle Fabrik | 03.10.2021 | 0094 |
Produktbeskrivelse | Den Gamle Fabrik økologisk Jordbær/hyldeblomst drik 0,5L | |
Varemærke | Bedst før | Batchnummer/L-kode |
Den Gamle Fabrik | 02.10.2021 | 0093 |
Den Gamle Fabrik | 24.10.2021 | 0115 |
Produktbeskrivelse | Den Gamle Fabrik økologisk Tranebær drik 0,5L | |
Varemærke | Bedst før | Batchnummer/L-kode |
Den Gamle Fabrik | 02.10.2021 | 0093 |
Den Gamle Fabrik | 24.10.2021 | 0115 |
Fødevaremyndighederne er underrettet om hjemkaldelsen, se evt. www.fvst.dk.
Kommunikationsdirektør
+45 2682 2297
nilufer.sahin@orkla.dk